ФК Шрусбери Таун

Шрусбери Таун Фудбал Клуб е англиски фудбалски клуб со седиште во Шрусбери, Шропшајр. Клубот учествува во Лига Еден, третото ниво на англискиот фудбал. Клубот е формиран во 1886 година и има играно во сите три долни дивизии, а се приклучуваат на фудбалската лига во 1950 година. Од 2007 година, тие настпауваат на Њу Медоу стадионот, кој спаѓа во четвртата категорија на УЕФА.

Шрусбери Таун
Shrewsbury Town
Целосно имеShrewsbury Town Football Club
ПрекариSalop, The Shrews or Town
Основан1886
СтадионЊу Мидоу
Шревзбери, Англија
(Капацитет: 9,875)
СопственикАнглија Роналд Вајчерли
МенаџерАнглија Греам Тарнер
ЛигаЛига Еден
2018/19]18-и
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Стручни кадриУреди

 • Сопственик: Р Е Вајчерли
 • Директори: Џејмс Хјус
 • Претседател: Мал Старки
 • Менаџер: Греам Тарнер
 • Тренер на сениорите: Џон Тревик
 • Тренер на првиот тим: Мајкл Џексон
 • Тренер на голманите: Гејвин Ворд
 • Менаџер на дресови: Дејв Ешлин / Пит Гитенс
 • Фитнес тренер: Тони Форд
 • Тренер на младинците: Вејн Еванс
 • Физиотерапевт на првиот тим: Кристофер Скит
 • помошник физиотерапевт: Скот Гормли
 • Клупски доктор: Џим Вентал
 • Клупска маскота: Лени-лавот, Мистер Лени

Познати бивши играчиУреди

Надворешни врскиУреди