ФК Матерзбург

ФК Матерзбург (германски: SV Mattersburg) е австриски фудбалски клуб од градот Матерзбург. Клубот е основан на 10 јуни 1922 година и натпреварите на домашен терен ги игра на својот стадион Папел Стадион чиј капацитет изнесува 17,100. Во Австриската Бундеслига клубот игра од сезоната 2003/04. Во сезоната 2004/05 клубот бил второ рангиран во Австриската Бундеслига по просечна посетеност по натпревар, и покрај тоа што градот Матерзбург има само околу 7,000 жители. Во сезоната 2006/07, ФК Матерзбург завршил на третото место во Австриската Бундеслига, највисоката позиција во историјата на клубот. Истата сезона клубот го имал првиот настап во европските натпреварувања, во УЕФА Купот но бил елиминиран уште во првото квалификациско коло. Следната сезона клубот повторно играл во УЕФА Купот, и успешно го минал првото квалификациско коло, но во второто бил елимиран од швајцарскиот Базел.[1]

ФК Матерзбург
SV Mattersburg
Целосно имеФудбалски Клуб Матерзбург
SV Bauwelt Koch Mattersburg
Основан10 јуни 1922
СтадионПапел Стадион
Матерзбург, Австрија
(Капацитет: 17,100)
ПретседателАвстрија Мартин Пушер
МенаџерАвстрија Франц Ледерер
ЛигаАвстриска Бундеслига
2018/198. место
Домашни бои
Гостински бои

СоставУреди

  • Од 2 февруари 2012


Бр. Позиција Играч
1   ГМ Томас Борениш
2   ОД Александар Полубер
4   ОД Неделко Малич
5   СР Микаел Морж
7   ОД Аднан Мравац
8   ОД Алоис Холер
11   СР Вилфред Доморауд
12   СР Мануел Сеидл
13   СР Стефан Илсанкер
14   СР Доминик Долешал
15   СР Криситјан Гартнер
16   СР Марвин Потцман
17   СР Патрик Фаркас
Бр. Позиција Играч
18   ОД Лукас Рат
22   ГМ Маркус Бошкор
23   ОД Филип Штајнер
24   НП Илчо Наумоски
25   СР Иван Парлов
26   ОД Мартин Родлер
27   НП Торштен Рочер
28   СР Роналд Шпулер
29   НП Роберт Валтнер
30   ГМ Давид Шартнер
32   СР Петар Хавлик
33   НП Патрик Бургер

Поранешни ИграчиУреди

  •   Криситијан Фукс
  •   Дитмар Кухбауер
  •   Далибор Драгич
  •   Мирослав Холенак
  •   Рене Вагнер
  •   Карстен Јанкер
  •   Гоце Седловски
  •   Миливоје Новаковиќ

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди