Мини естади (шпански: Mini Estadi, со значење „Мал стадион“) — фудбалски стадион сместен во Барселона, Каталонија, Шпанија. Овој стадион со сместивост од 15.276 седишта се наоѓа спроти Камп ноу, домашниот стадион на ФК Барселона.

Мини естади
Mini Estadi
Мини Естади
Место Барселона,  Шпанија Шпанија
Координати 41°22′47″N 2°07′05″E / 41.37972° СГШ; 2.11806° ИГД / 41.37972; 2.11806
Отворен 23 септември 1982 (1982-09-23)
Сопственик ФК Барселона
Оператор ФК Барселона Б
Подлога Трева
Архитект Жозеп Касалс
Игра ФК Барселона Б (1982денес)
ФК Барселона Ц (1982–2007)
Барселона Драгонс (Европска рагби лига) (2002–2003)
Перпињан (2009–денес)
Гледачи 15.276

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди