Усти на Лаба

град во Чешка

Усти на Лаба (чешки: Ústí nad Labem; германски: Aussig) — град во Чешката Република на реката Лаба (Елба) и административен центар на истоимениот Устечки крај. Градот е деветти по бројност на население во Чешка. Усти на Лаба е родното место на познатиот сликар Антон Рафаел Менгс.

Усти на Лаба
Ústí nad Labem, Aussig
Град
Знаме
Грб
Официјално име: Ústí nad Labem
Земја Чешка
Регион Устечки крај
Округ Устечки округ
Општина Ústí nad Labem
Реки Елба
Височина 218 м
Координати 50°39′30″N 14°2′30″E / 50.65833° СГШ; 14.04167° ИГД / 50.65833; 14.04167
Површина 93,95 км2
 - метрополска 874 км2
Население 93.859 (2005) [1]
 - метрополско 243.878
Првпат споменат 1056
Градоначалник Јан Кубата
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 400 01
Локација во Чешка
Локација во Чешка
Локација во Чешка
Локација во Чешка
Локација во Чешка
На Ризницата: Усти на Лаба
Статистики: statnisprava.cz
Портал: www.usti-nl.cz

Збратимени градови уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

 
Панорама на градот