Уметничка галерија - Тетово

уметничка галерија во Тетово, Македонија

Национална установа Уметничка галерија - Тетово (албански: Instituti Nacional Galeria e Arteve Pamore Tetovë) — ликовна галерија во градот Тетово, сместена во знаменитиот Чифте амам на левиот брег на Пена.[1]

Уметничка галерија - Тетово
Чифте амамот во кој е сместена галеријата
Карта
Основан2007
МестоТетово, Македонија Македонија
Типликовна уметност и др.
ДиректорИлир Куртиши
КустосБехар Ферати (главен)
Мреж. местоgaleriaeartevetetove.com

Галеријата е поделена на 3 оддела – уметнички, административен и образовен. Се финансира од Министерството за култура и од прилози на подарени средства.[2]

Амамот низ вековите е обновуван на многу наврати, но сепак го зачувал изворниот изглед. Последната реставрација е извршена од 2005 до 2007 г. и потоа станал уметничка галерија.[3][1][2]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Чифте Амам на градот“. Посетено на 20 јули 2017. Занемарен непознатиот параметар |издател= (help)[мртва врска]
  2. 2,0 2,1 „Визуелна уметничка галерија Тетово“. Општина Тетово. Архивирано од изворникот на 2019-04-03. Посетено на 20 јули 2017.
  3. „Стариот тетовски амам стана уметничка галерија“. Утрински весник. 7 октомври 2007. Посетено на 20 јули 2017.[мртва врска]

Надворешни врски уреди