Ту Јоујоу

кинески фармаколог


Ту Јоујоу (кинески: 屠呦呦 пинјин: Tú Yōuyōu, р. 30 декември 1930) — кинески фармаколог, лауреат на Нобеловата награда за 2015 година за физиологија или медицина (за откритие на артемизининот – препарат кој се користи за лечење на маларија и кој спасил милиони животи)[1], а во 2011 година Ласкеровата награда за клиничка медицина. Таа е првиот етнички кинески (и прв граѓанин на НР Кина) која ја добила Нобеловата награда за физиологија или медицина.

Ту Јоујоу
屠呦呦
Tu Youyou 5012-1-2015.jpg
Роден30 декември 1930 (1930-12-30) (90 г.)
Нингбо, Zhejiang, China
ЖивеалиштеПекинг
ДржавјанствоНародна Република Кина
Полињакинеска хербологија
медицинска хемија
клинички истражувања
антималариски лекови
УстановиКинеска академија на кинески медицински науки
ОбразованиеПекиншки медицински универзитет
Познат поОткривање наартемизинин и дихидроартемизинин
Поважни наградиЛаскерова награда за клиничка медицина (2011)
Награда на фондацијата Ворен Алперт (2015)
Нобелова награда за физиологија или медицина (2015)

ЖивотописУреди

Се родила во Нингбо во провинцијата Џеѓанг, Кина на 30 декември 1930 година. Од 1951 до 1955 година студирала фармакологија на Пекиншкиот медицински универзитет каде и дипломирала. Потоа, две години Ту ја изучувала традиционалната кинеска медицина.

По дипломирањето Ту работела на Академијата за кинеска медицина. Во 1980 година била промовирана во истражувач, а во 2001 година била промовирана во ментор на докторските кандидати. Моментално е раководител во академијата.

НаградиУреди

  • Нобелова награда за физиологија или медицина за 2015 година – поделена со Сатоши Омура и Вилијам Кемпбел
  • Награда на фондацијата Ворен Алперт за 2015 година[2]
  • Ласкерова награда за клиничко медицинско истражување во 2011 година[3]

НаводиУреди

  1. „Nobel Prize announcement“ (PDF). NobelPrize.org. Nobel Assembly at Karolinska Institutet. Посетено на 5 October 2015.
  2. „Alpert Prize Recognizes Malaria Breakthroughs“. Warren Alpert Foundation. 4 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
  3. „Lasker Award Rekindles Debate Over Artemisinin's Discovery | Science/AAAS | News“. News.sciencemag.org. Посетено на 7 January 2014.

Надворешни врскиУреди