Туларемија — заразно заболување кое го предизвикува бактеријата Francisella tularensis.[1] Бактеријата е грам-негативен, неподвижен, плеоморфен кокобацил. Главни вектори се крлежи и муви, но болеста може да се прошири и преку други членконоги.

Туларемија
Tularemia lesion.jpg
Класификација и надворешни извори
Специјалностзаразна болест[*]
МКБ-10A21
МКБ-9021
DiseasesDB13454
MedlinePlus000856
eMedicinemed/2326 emerg/591 ped/2327
MeSHD014406

НаводиУреди

  1. Ryan KJ, Ray CG (editors) (2004). Sherris Medical Microbiology (изд. 4th.). McGraw Hill. стр. 488–90. ISBN 0-8385-8529-9.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Надворешни врскиУреди

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори