Трпчане (словенечки: Trpčane) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Трпчане
Trpčane
Трпчане is located in Slovenia
Трпчане
Трпчане
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°31′34.1″N 14°19′14.1″E / 45.526139° СГШ; 14.320583° ИГД / 45.526139; 14.320583
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна4,5 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000429899999429,9 м
Население (2020)
 • Вкупно130
 • Густина29/км2 (75/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250