Три послератна друга

Три послератна друга (Тројца повоени другари) — шестиот студиски албум на пејачот и текстописец Ѓорѓе Балашевиќ.

„Три послератна друга“
студио од Ѓорѓе Балашевиќ
Издаден16 декември 1989
Жанрфолк-рок, рок
Издавачка куќаЈуготон
Ѓорѓе Балашевиќ — Хронологија
Панта реи Три послератна друга Марим ја...

Тоа е првиот албум на Балашевиќ на кој за прв пат се појавија гитаристот Елвис Станиќ и тапанарот Тончи Грабушиќ од Риека. Албумот најмногу се памети по смешната рап-ориентирана песна „ Sugar rap“, песната „Још једна песма о малој гаравој“, фолк рок песните „Девојка са чардаш ногама“ и „Ћалетова песма“ како и баладите „Д мол“., „Кад одем“ и „Сапутник“. Албумот е продуциран од Ѓорѓе Петровиќ, а издаден е во декември 1989 година.

Позадина

уреди

Албумот е снимен во 1989 година. Со овој албум тој се поправа за дебаклот на неговиот претходен албум.

Во јануари 1989 година одржа традиционален концерт во Сава центар и снимката беше објавена на 2 VHS касети од Југотон. [1] [2]

Албум

уреди

Албумот постигна голем успех и се смета за еден од најдобрите албуми во целата дискографија. Речиси сите песни беа хитови кои на крајот станаа антологии.

Наследство

уреди

Песните Девојка са чардаш ногама и Д-мол се вклучени во албумот Неки новији клинци и... од 2007 година. во издание на ПГП РТС. [3]

Членови

уреди

Обработка

уреди
  • Реморкер-Полууспаванка (У твојим молитвама, 1987) [4]

Наводи

уреди
  1. Balašević Đ. - Koncert 1. Dio (англиски), Посетено на 2022-07-22
  2. Balašević Đ. - Koncert 2. Dio (англиски), Посетено на 2022-07-22
  3. Various - Neki Noviji Klinci I... (англиски), Посетено на 2022-07-22
  4. Djordje Balasevic - Poluuspavanka - (Audio 2000) HD (српски), Посетено на 2022-06-01

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди

Три послератна друга на Јутјуб музика