Трентон (Њу Џерси)

Трентон (англиски: Trenton) е главен град на американската сојузна држава Њу Џерси. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 84,913 жители. Градот е дел од надворешниот дел на градот Њујорк

Трентон
Trenton
Седиштето на владата на Њу Џерси во Трентон
Седиштето на владата на Њу Џерси во Трентон
Седиштето на владата на Њу Џерси во Трентон
Официјално знаме на Трентон
Знаме
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Трентон
  Trenton
Прво доселување 13 ноември, 1792
Поштенски број 08608, 08609, 08610, 08611, 08618, 08619, 08620, 08625, 08628, 08629, 08638, 08641, 08648, 08650
Повикувачки број 609
Официјална страница www.trentonnj.org
Управа
Земја САД
Сојузна држава Њу Џерси
Округ Меркер
Градоначалник Тони Ф. Мак
Географија
Површина
- копно
- вода
21.1 км²
19.8 км2
1.3 км2
Надморска височина 16 м
Население
Население 84,913 (2010)
Густина 4,304.7 ж/км²

Надворешни врски

уреди
  • [www.trentonnj.org Официјален портал на градот]