Трговски центар Атаќој

Галеријата Атакој (турски: Galleria Ataköy Alışveriş Merkezi) — првиот современ трговски центар во Турција[1], кој се наоѓа на западниот дел од градот Истанбул, во Атакој. Објектот бил изграден по препорака на тогашниот премиер Тургут Озал, кој пак бил инспириран од Хјустонската галерија во Тексас, САД. Таа била отворена официјално во 1988 година.

Галерија Атакој
Galleria Ataköy Alışveriş Merkezi
Galleria (21977098020).jpg
Поглед кон трговскиот комплекс
МестоАтакој, Истанбул, Турција
Отворен на1 октомври, 1987
Продавници134
Главни закупници3
Површина77,906 m²
Спратови2

Галеријата има 140 продавници на два спрата, и во просек истата ја посетуваат околу 1.200.000 жители месечно. Во неа се наоѓаат голем број на ресторани, кафулиња, центри за забава, кина, лизгачко игралиште итн. Трговскиот центар поседува свој паркинг со капациотет од 2.000 возила.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Atakule AVM yıkılıyor“. hurriyet.com (турски).

Надворешни врскиУреди

Координати: 40°58′28″N 28°52′11″E / 40.97444° СГШ; 28.86972° ИГД / 40.97444; 28.86972