Трајко Стаматоски

(Пренасочено од Трајко Стаматовски)

Трајко Стаматоски (6 мај 1925, Скопје - 2 април 2021, Скопје) — македонски јазичар.

Потесната специјалност му е ономастиката. Како еминентен македонски јазичар, Стаматоски е автор е на околу 500 научни и стручни прилози.

Неговото име, исто така е запишано и како главен и одговорен уредник на монографијата објавена во 1987 година, по повод 40-годишнината од формирањето на македонскиот фудбалски клуб Вардар.[1]

Носител е на повеќе награди и високи општествени признанија.[2][3]

Наводи

уреди
  1. „Среќен роденден Трајко Стаматоски | ФК Вардар“. fkvardar.mk. Посетено на 2019-01-03.
  2. „Свеченост по повод 90 години од раѓањето на еминентниот македонски јазичар Трајко Стаматоски“. www.pretsedatel.mk. Посетено на 2019-01-03.[мртва врска]
  3. Welle (www.dw.com), Deutsche. „Путин го кажа она што го мисли славистичкиот свет | DW | 29.05.2017“. DW.COM. Посетено на 2019-01-03.