Тополц (словенечки: Topolc) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Тополц
Topolc
Тополц is located in Slovenia
Тополц
Тополц
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′3.8″N 14°12′57″E / 45.584389° СГШ; 14.21583° ИГД / 45.584389; 14.21583
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна3,58 км2 (1,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000412600000412,6 м
Население (2020)
 • Вкупно311
 • Густина87/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250