Томислав Николиќ

Томислав Николиќ (роден 15 февруари 1952,Крагуевац) е српски политичар, моментално Претседател на Република Србија.Основач е и први претседател на Српската напредна партија , поранешен потпретседател на владата на Србија и Југославија. На претседателските избори во 2012 избран е за претседател на Србија.

Томислав Николиќ
Tomislav Nikolić
Tomislav Nikolić, official portrait.jpg
Претседател на Србија
Четврт Претседател на Србија
Премиер Александар Вучиќ
Претходник Борис Тадиќ
На должноста
Стапил
31 мај 2012
Лични податоци
Роден(а) 15 февруари 1952
Сопружник Драгица Николиќ
Вероисповед Православен
Потпис

ФункцииУреди

  • Потпретседател на владата на Република Србија (24 март 1998 — 23 октобар 2000)
  • Претседател на парламент на Република Србија (08 мај 2007-13 мај 2007)
  • Претседател на Република Србија (31 мај 2012-)

Надворешни врскиУреди