Томас Хелмер

Томас Хелмер (роден на 21 април 1965 во Херфорд, Западна Германија) е поранешен германски фудбалер, играч од одбраната.

Томас Хелмер
UEFA TT 8090 Thomas-Helmer.jpg
Лични податоци
Роден на 21 април 1965 (1965-04-21) (55 г.)
Роден во Херфорд, Западна Германија
Држава Западна Германија Западна Германија
Германија Германија (од 1990)
Висина &100000000000001850000001,85 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2000
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1984-1986 Арминија Билефелд Арминија Билефелд 39 (5)
1986-1992 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 190 (16)
1992-1999 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 191 (24)
1999-2000 Сандерленд Сандерленд 2 (0)
1999Херта Херта Берлин 5 (1)
Репрезентација
1990-1998 Германија Германија 68 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

КариераУреди

Хелмер поминал најголем дел од својaтa клупска кариера како фудбалер на Борусија Дортмунд и Бајерн Минхен - одиграл речиси 400 натпревари во Бундеслигата, која ја освоил на три пати во својата кариера.

Како член на репрезентацијата на Германија, Хелмер го освоил Европското првенство во 1996.

После фудбалотУреди

По завршувањето на својата професионална фудбалска кариера, Хелмер работел како спортски новинар и ТВ презентер за германската телевизија ДСФ.

ТитулиУреди

КлубовиУреди

РепрезентацијаУреди

Надворешни врскиУреди