Толензеско Езеро

Толензеско Езеро (германски: Tollensesee) — езеро во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Претставува дел од Мекленбуршката Езерска Област и се протега 10,1 километар јужно од градот Нојбранденбург.

Толензеско Езеро
Tollensesee
Tollensesee-02-06-2008-187.jpg
Толензеското Езеро со градот Нојбранденбург во позадина
ПодрачјеМекленбург-Западна Померанија
Координати53°30′26″N 13°12′41″E / 53.50722° СГШ; 13.21139° ИГД / 53.50722; 13.21139Координати: 53°30′26″N 13°12′41″E / 53.50722° СГШ; 13.21139° ИГД / 53.50722; 13.21139
Главни приливиНоне, Гетенбах, Нојер Грабен
Главни истециТолензе
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
502 км² км2
Сливни земји Германија
Најг. должина10,26 км[1] км
Најг. ширина2,394[1] км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
17,9 км²[1] км2
Прос. длабочина17,6 м[1] м
Најг. длабочина31,2 м[1] м
Зафатнина315,89 мил. м³[1] км3
Брег27 км[2] км
Надм. височина14,8 м м
Населени местаНојбранденбург
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

  •   Толензеско Езеро на Ризницата ?
  • Никсдорф, Б. (2004), „Толензеско Езеро“, Dokumentation von Zustand und Entwicklung der wichtigsten Seen Deutschlands (германски), Берлин: Сојузна служба за животна средина (Umweltbundesamt), стр. 292 Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)