Тиха Руда — река во Украина, во Виничка Област, лева притока на реката Десна (сливот на Јужен Буг) . Должина е 14 км.

Тиха Руда
Kostyantynivka (Lypovetskyi)-5.jpg
Местоположба
ДржаваУкраина
Физички особености
УстиеДесна
Особености на сливот

ГалеријаУреди

ИзвориУреди