Титански јазик

Титанскиот, или познат како мануски, е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Титански јазик
Manus
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров и соседните острови
Говорници3,850  (1992)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ttv

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Титански јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)
  • Ladefoged, Peter (2005). Vowels and Consonants (Second ed.). Blackwell.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди