Типерери (грофовија)

Типерери (ирски: Contae Thiobraid Árann, англиски: County Tipperary) — грофовија во покраини во покраината Манстер во Ирска. Типерери е една од првите ирски земји и својата независност ја стекнува во XIII век.

Типерери
Contae Thiobraid Árann
County Tipperary
Грб на Типерери
Местоположба на Типерери
ЗемјаИрска
ПокраинаМанстер
Админ. центриНина / Клонмел
Изб. един.Типерери Север
Типерери Југ
Европски парламентЈужна
Управа
 • ВидГрофовиски совет
Површина
 • Вкупна4.305 км2 (1,662 ми2)
Ранг6-та
Население (2016)159,553[1]
 • Ранг11-та
Рег. озн.T
Мреж. местоtipperarycoco.ie

Карактеристично е тоа што грофовијата е поделена на два дела и има два главни града. На северниот дел главен град Нина, а на јужниот е Клонмел.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Census 2016 Sapmap Area: County Tipperary“. Central Statistics Office (Ireland). Архивирано од изворникот 18 November 2018. Посетено на 18 November 2018.

Надворешни врски

уреди