Тервете (општина)

Тервете (латвиски: Tērvetes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2002 година.

Општина Тервете
Tērvetes novads
Општина
Tērvetes novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2002
СедиштеТервете
Управа
 • ГрадоначалникЕдвинс Упитис
Површина
 • Вкупна223.9[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно4,173[2]
Мреж. местоwww.tervetesnov.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди