Театар Талија (Хамбург)

Театарот Талија е еден од трите покраински поседувани театри во Хамбург, Германија. Бил основан во 1843 од Шарл Морис Шварценбергер, а бил именуван по музата Талија. Денес е дом на еден од најпознатите ансамбли во Германија и изведува околу девет нови претстави секоја сезона. Сегашен менаџер на театарот е Улрих Куон.

Театар Талија
Театарот Талија од предната страна
Адреса
Alstertor 2
Град
Земја Германија
Сопственик Слободен и ханзеатски град Хамбург
Отворен 1843
www.thalia-theater.de/


Покрај неговата главна зграда, која се наоѓа во улицата Raboisen во квартот Хамбург-Алтштат близу Биненалстер во центарот на Хамбург, театарот управува и помала сцена, користена за експериментални претстави, Thalia in der Gaußstraße, која се наоѓа во квартот Отензен, во Алтона.

Надворешни врскиУреди

Координати: 53°33′10″N 9°59′49″E / 53.55278° N; 9.99694° E / 53.55278; 9.99694