Тајан (кин. 台安县, пинјин: Tái'ān xiàn) е околија во покраината Љаонинг, Кина. Околијата е под управа на градот Аншан.

Тајан
Околија
кинеска транскр.
 • Кинески台安县
 • пинјинTái'ān xiàn
ЗемјаКина
ПокраинаЉаонинг
ПрефектураАншан
Час. појасКинеска стандардна (UTC+8)

Околијата Тајан е роден крај на политичарот Џанг Деѓанг, поранешен вицепремиер за економија на НР Кина и денешен Претседател на Постојаниот комитет на Националното народно собрание.

Наводи

уреди