Тахо — езеро во САД. Според длабочината Тахо е петто езеро во светот. Езерото се создало во големата длабнатина меѓу два раседа, која била преградена подоцна од текот на лавата. Иако го полнат поточиња од сите страни околу брегот, најголемата притока се наоѓа на јужниот дел, меѓу горните мочуришта Траки. Реката Траки истекува во северозападниот дел во Невада. Езерото Тахо е популарна туристичка атракција.

Тахо
Lake Tahoe
Поглед кон источниот брег на езерото Тахо (во Невада)
ПодрачјеКалифорнија и Невада
Координати39°05.5′N 120°02.5′W / 39.0917° СГШ; 120.0417° ЗГД / 39.0917; -120.0417
Главни истециТраки
Сливни земјиСАД
Најг. должина22 ми ([convert: unknown unit]) км
Најг. ширина12 ми ([convert: unknown unit]) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
191 ми (490 km2): км2
Прос. длабочина1,000 ст (300 м) м
Најг. длабочина1,645 ст (501 м) м
Зафатнина36 cu mi (150 km3)[1] км3
Проточност650 години
Брег71 ми ([convert: unknown unit]) км
Надм. височина6,225 ст (1,897 м) м
ЗамрзнатоНикогаш
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Наводи

уреди
  1. van der Leeden; Troise; Todd (1990), The Water Encyclopedia (2. изд.), Chelsea, MI: Lewis Publishers, стр. 198–200