Таубер е река во Франконија (Баден-Виртемберг и Баварија), Германија. Таа е лева притока на Мајна и е 132 километри долга. Името произлегува од келтскиот збор за вода.

Таубер
The Tauber near Waldenhausen (Wertheim am Main)
Местоположба
Country Германија
StatesBaden-Württemberg, Bavaria
Reference no.DE: 246
Физички особености
Извор 
 • местоnear Weikersholz
 • координати49°15′00″N 10°06′53″E / 49.25° СГШ; 10.114861° ИГД / 49.25; 10.114861
 • надм. вис.447 м над м.н.
Устие 
 • место
near Wertheim am Main into the Main
 • координати
49°45′48″N 9°30′49″E / 49.763389° СГШ; 9.513722° ИГД / 49.763389; 9.513722
 • надм. вис.
136 м над м.н.
Должина131.7 kм (432,000 ст) [1]
Големина на сливот1,809 km2 (698 ми) [1]
Проток 
 • местоat Bockenfeld Gauge
 • просечен0.63 m3/s (22 cu ft/s)
Проток 
 • местоArchshofen
 • просечен2.64 m3/s (93 cu ft/s)
Проток 
 • местоBad Mergentheim
 • просечен6.94 m3/s (245 cu ft/s)
Проток 
 • местоTauberbischofsheim
 • просечен9.90 m3/s (350 cu ft/s)
Особености на сливот
ТечениеПредлошка:PMain
Знаменитости

Таа тече низ Ротенбург об дер Таубер, Креглинген, Вајкерсхајм, Бад Мергентхајм, Кенигшофен, Таубербишофхајм и се влева во реката Мајна во Вертхајм на Мајна.

Постои средновековен мост над реката во близина на Ротенбург об дер Таубер.

Таубер и лозјата меѓу Ротенбург и Креглинген

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Complete table of the Bavarian Waterbody Register by the Bavarian State Office for the Environment (xls, 10,3 МБ)