Тарифа (’рт)

’рт во Шпанија, најјужната точка во континентална Европа

Тарифа (шпански: punta de Tarifa) или Мароки (punta Marroquí) — ’рт на југот на Пиринејскиот Полуостров и најјужна точка во цела континентална Европа. Сместен е во покраината Кадис, Андалузија, на брегот на Гибралтарскиот Проток.[1] Оттука се гледа Мароко.

’Ртот Тарифа од вселената

Ова е јужен крај на некогашниот остров Тарифа (Лас Паломас), денес поврзан со копното со патен насип. Од 1930-тите до 2001 г. на местото имало воени објекти[2]

’Ртот и истоимениот град се наречени по берберскиот војсководец Тариф ибн-Мелик, кој одовде во 710 г. го започнал исламското освојување на Шпанија.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Cádiz“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 17 април 2012.
  2. „The armed forces in Tarifa“. TodoTarifa. Посетено на 21 април 2012.

Надворешни врскиУреди

Координати: 36°00′15″N 5°36′37″W / 36.00417° N; 5.61028° W / 36.00417; -5.61028