Студена Гора (словенечки: Studena Gora) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Студена Гора
Studena Gora
Студена Гора is located in Slovenia
Студена Гора
Студена Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°31′32.1″N 14°12′35.5″E / 45.525583° СГШ; 14.209861° ИГД / 45.525583; 14.209861
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,72 км2 (0,66 ми2)
Надм. вис.&10000000000000576500000576,5 м
Население (2020)
 • Вкупно20
 • Густина12/км2 (30/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6244