Струма

(Пренасочено од Струма (река))

Струма (бугарски: Струма, грчки: Στρυμόνας) — река во Пиринска Македонија, Бугарија и Егејска Македонија. Извира на планината Витоша, блиску до нејзиниот највисок врв — Црн Врв, и се влева во Струмскиот Залив (наречен и Орфански Залив) во Белото Море. Вкупниот тек на реката е 415 километри[2] од кои во Бугарија се 290 км. Реката има и околу 42 притоки од кои ја добива својата вода.

Струма
Struma2.JPG
Струма, минува крај згаснатиот вулкан Кожух, Бугарија
Земја Бугарија  Грција
Слив
Главен изворЦрн Врв под Витоша
2.180 м[1]
УстиеЕгејско Море
Сливна повр.17
Физички особености
Должина415 км
Проток
Струма на Ризницата

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди