Стража (Билино)

врв на планината Билино, Македонија
(Пренасочено од Стража (врв))

Стража ― еден од врвовите во планината Билина, која се наоѓа во североисточниот дел на Македонија. Со својата впечатлива природна убавина и значајна височина, врвот Стража привлекува планинари и туристи кои бараат авантура и спокојство во планинската природа. Стража е еден од највисоките врвови во планината Билина. Врвот се издига на висина од 1,547 метри,[1] што го прави еден од најдоминантните.

Стража
Поглед кон врвот Стража од селото Петралица
Највисока точка
Надм. вис.1,547 м
Координати42°15′17.16″N 22°13′7.63″E / 42.2547667° СГШ; 22.2187861° ИГД / 42.2547667; 22.2187861
Географија
Стража на карта

Карта

ЗемјаМакедонија
ОпштинаКрива Паланка
Матичен венецБилина
Искачување
Прво освојувањенепознато
Најлесен патод кај селото Метежево

До врвот може да се стигне од црквата „Света Троица“ во селото Петралица од каде се движи по црн широк пат до самиот врв движејќи се по патеката која ја пресекува Рашка Река. Друг алтернативен начин по пократка патека е од селото Метежево или поточно од месноста викана Метежевски Преслап каде исто се движи по црн широк пат.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Игор Талески. Топографска проминенција на врвовите во Македонија. стр. 8. Посетено на 17 мај 2023.