Стопињи (општина)

Стопињи (латвиски: Stopiņu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2005 година.

Општина Стопињи
Stopiņu novads
Општина
Знаме на Општина Стопињи Stopiņu novads
Знаме
Грб на Општина Стопињи Stopiņu novads
Грб
Stopiņu novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2005
СедиштеУлброка
Управа
 • ГрадоначалникЈанис Пумпурс
Површина
 • Вкупна53.5[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно9,577[2]
Мреж. местоwww.stopini.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди