Стигмата (филм)

Стигмата е филм од 1999 година режиран од Руперт Вејнврит со Патрисија Аркет и Габриел Берн во главните улоги.

„Стигмата“
200п
Театарски постерr
РежисерРуперт Вејнврит
ПродуцентФранк Манкусо Џр.
Том Лазарус
СценаристТом Лазарус
Рик Рамаж
НастапуваатПатриција Аркет
Габриел Берн
Џонатан Прајс
Ниа Лонг
Раде Шербеџија
МузикаБили Корган
Елија Кмирал
КинематографијаЏефри М. Кимбал
МонтажаМајкл Р. Милер
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer
Премиера10 септември, 1999
Времетраење109 минути
Држава САД
Јазиканглиски

СинопсисУреди

Филмот обработува тематика поврзана со појава на феноменот стигмата (латински: stigma, што значи белези). Филмот започнува со истрага во Бразил од страна на свештеникот Ендру Кирнан (Габриел Берн) кој е испратен од Ватикан. Патот го доведува до Њујорк каде ја сретнува Френки (Патрисија Аркет) која е зафатена од овој феномен. Во филмот се обработуваат појавите на стигмите кај девојката и промената на нејзиниот живот.


Надворешни врскиУреди