Стар гитарист (Пикасо)

Стар гитарист е масло на платно од Пабло Пикасо, создадена кон крајот на 1903 и почетокот на 1904 година. На него е прикажан еден постар музичар, слеп, разгален човек со небесна облека, слабо подгрбавен над гитарата додека свирел на улиците на Барселона, Шпанија. Во моментов е изложен во Уметничкиот институт во Чикаго како дел од Меморијалната колекција на Хелен Бирч Бартлет.[1]

Стар гитарист
[[File:Податотека:The Old Guitarist.jpg alt=]]
Творец Пабло Пикасо
Година 1903–04
Димензии 122,9 см × 82,6 см
Место Институт на уметноста во Чикаго

Во времето на создавање на Стариот гитарист модернизмот, импресионизмот, постимпресионизмот и симболизмот има големо влијание врз стилот на Пикасо. Понатаму, Ел Греко, слабиот животен стандард на Пикасо и самоубиството на еден драг пријател влијаеле на стилот на Пикасо во тоа време, кој станал познат како неговиот син период.[1] Неколку рендгенски зраци, инфрацрвени слики и прегледи од куратори откриле три различни фигури скриени зад стариот гитарист.

Син период

уреди

Во тоа време, откажувајќи се од класичното и традиционално образование и барајќи слава, Пикасо и неговиот пријател Карлос Касагемас се преселиле во Париз. Една година подоцна, Касагемас станал безнадежно беден од неуспешна љубовна врска и извршил самоубиство. Пикасо бил многу погоден од овој настан и наскоро паднал во депресија. Покрај тоа, Пикасо бил многу сиромашен. Неговата сиромаштија го натерала да се идентификува и да се поврзе со питачи, проститутки и други разочарани отпадници во општеството.[1]

Овие настани и околности биле поттик за почетокот на Синиот период на Пикасо, кој траел од 1901 до 1904 година. Синиот период се идентификува со рамните пространства на сините, сивите и црните, меланхоличните фигури изгубени во размислувањето и длабоката и значајна трагедија. По Синиот период дошол периодот на розите на Пикасо, и на крајот движењето Кубизам на кое Пикасо бил ко-основач.[1]

Елементите во Стариот гитарист биле внимателно избрани за да генерираат реакција од гледачот. На пример, монохроматската шема на бои создава рамни, дводимензионални форми кои го раздвојуваат гитаристот од времето и местото. Покрај тоа, целокупната придушена сина палета создава општ тон на меланхолија и ја нагласува трагичната и тажна тема. Единствената употреба на масло на панелот предизвикува потемно и повеќе театарско расположение. Маслото има тенденција да ги меша боите заедно без да ја намалува осветленоста, создавајќи уште покохезивна драматична композиција.[2]

Понатаму, гитаристот, иако мускулест, покажува малку знаци на живот и се чини дека е близу до смртта, што подразбира мала удобност во светот и ја истакнува мизеријата на неговата ситуација. Деталите се елиминираат, а скалата се манипулира за да се создадат издолжени и елегантни размери, додека се интензивира тивкото размислување на гитаристот и чувството за духовност. Големата, кафеава гитара е единствената значајна промена во бојата што се наоѓа на сликата;[1] нејзината здодевна кафеава боја, истакната во сина позадина, станува центар и фокус. Гитарата доаѓа да го претстави светот на гитаристот и единствената надеж за опстанок. Овој слеп и сиромашен субјект зависи од неговата гитара и малиот приход што може да го заработи од неговата музика за опстанок. Некои историчари на уметност веруваат дека оваа слика го изразува осамениот живот на еден уметник и природните борби што доаѓаат со кариерата. Затоа, музиката, или уметноста, станува товар и отуѓувачка сила што ги изолира уметниците од светот. А сепак, и покрај изолацијата, гитаристот (уметникот) зависи од остатокот од општеството за опстанок. Сите овие емоции ја одразуваат тешката состојба на Пикасо во тоа време и неговата критика кон состојбата во општеството. Стариот гитарист станува алегорија на човечкото постоење.

Пол Маријани, биограф на Валас Стивенс, ја претставил својата анализа на сликата како контрапункт на приговорите што ги изнел Стивенс во врска со потеклото на неговата поема насловена „Човекот со сина гитара“ ,

„И покрај тоа што постојано го негираше, се чини дека Стивенс има предвид одредена слика тука: „Стариот гитарист “на Пикасо од 1903 година, во кој се прикажува старец со бела коса и брада како седи искривен и со прекрстени нозе додека свири на гитара. Ако Пикасо се обиде да го прикаже светот на сиромаштијата и огромната мизерија, тоа беше затоа што тоа беше негова сопствена мака како борбен млад уметник во Барселона, каде што направи многу слики, вклучувајќи ја и оваа, на сиромашните. Сликата е скоро целосно направена во монохроматски блуз и сино-црни, освен во самата гитара, која е насликана во малку потопла кафеава боја. Човекот е слеп, но веќе не гледајќи го светот околу него, тој гледа подлабоко во реалноста одвнатре “.[3]

Инфрацрвени откритија

уреди
 
Детал што покажува слика под сликата

Неодамнешните прегледи со рендгенски зраци и прегледите од куратори откриле три фигури кои ѕиркале зад телото на стариот гитарист. Трите фигури се стара жена со главата свиткана напред, млада мајка со мало дете кое клечи покрај неа и животно на десната страна од платното. И покрај нејасните слики во клучните области на платното, експертите утврдиле дека барем две различни слики се наоѓаат под „Стариот гитарист“.

Во 1998 година, истражувачите користеле инфрацрвена камера за да навлезат во највисокиот слој на боја (композицијата на Стариот гитарист) и јасно ја виделе втората композиција. Користејќи ја оваа камера, истражувачите успеале да откријат млада мајка седната во центарот на композицијата, подавајќи се со левата рака до нејзиното дете кое клечи десно и теле или овца од левата страна на мајката. Јасно дефинирана, младата жена имала долга, распуштена темна коса и внимателен израз.[4]

Институтот за уметност од Чикаго ги споделил своите инфрацрвени слики со Музејот на уметноста во Кливленд и Националната галерија за уметност во Вашингтон, каде кураторот Вилијам Робинсон идентификувал скица од Пикасо испратена до неговиот пријател Макс Џејкоб во писмо. Откривала ист состав на мајка и дете, но имало и крава што ја лижела главата на мало теле. Во писмо до Џејкоб, Пикасо открил дека ја сликал оваа композиција неколку месеци пред да го започне „Стариот гитарист“.[4]

Во 2019 година, истражувачите од Универзитетскиот колеџ во Лондон користеле невронска мрежа за да ја пресоздадат сликата пронајдена со инфрацрвена камера. Невронската мрежа била обучена да ја пресоздаде сликата од другите дела на Пикасо за време на неговиот син период.[5]

Поврзано

уреди
  • Човекот со сина гитара, поема од 1937 година, Валас Стивенс

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „The Old Guitarist“. The Art Institute of Chicago (англиски). Посетено на 2018-12-07.
  2. „Essay --“. www.123helpme.com. Посетено на 2018-12-07.
  3. Paul Mariani. Biography of Wallace Stevens. Page 226.
  4. 4,0 4,1 „Examination Techniques“. The Art Institute of Chicago (англиски). Архивирано од изворникот на 2008-10-12. Посетено на 2020-07-18.
  5. Anthony Bourached, George Cann "Raiders of the Lost Art", arXiv, 2019

Надворешни врски

уреди