Станишиќи (етно село)

Етно село "Станишиќи" е етно село во близина на Бијељина, на патот Павловица, на три километри од градот. Сопственикот и творецот на комплексот е Борислав Станишиќ.

Црква во селото

Објекти на комплексот

уреди
 
Ресторан до водата

Комплексот е изграден во март 2003 година.[1] Првично, тоа се состоело од вештачко езеро, ресторани и потоци,[1] но се прошири со текот на времето и сега содржи два функционални бунари, камен бунар, килибар и друго езеро. Исто така, постојат локални специјалитетни ресторани приготвени во традиционалните камини каде брашно мелници се служи во два водопади,[2] како и јадења на модерна кујна. Влезот во комплексот е бесплатен.

 
Манастирот на таткото на Свети Никола

Во комплексот се наоѓа и манастирот на таткото на Свети Никола. Дел на моштите на светиот отец Никола и цар Урош биле поставени на престолот.[3] Во манастирот се одржуваат бројни крштевки и свадби.

Еден етолошки содржи неколку стари автентични дрвени динарскиот тип пренесува од различни локации на поранешна Југославија. Постојат два апартмани и три соби со бањи за приватно сместување во колибите. Во нив, како и во другите згради, има стар мебел, дрвени лажици, опрема за ширење на млеко, стари лулки и теписи.

Во етно село Станишиќи живеат бројни лебеди и патки, а во близина има мали штали, каде што е овозможено школо за јавање. За целите на училиште за јавање за деца, постојат три пони коњчиња во шталата.

Манастирот на таткото на Свети Никола

уреди

Во етно-селото Станишиќи има дрвена куќа од 1933 година во која се продава уникатен дрвен мебел (ковчези, столици, маси), стари алатки и други сувенири.

Спорт

уреди

Станишиќи е седиште на фудбалскиот клуб Звездажа Бргула.

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Босна“. Архивирано од изворникот на 2008-04-23. Посетено на 2019-01-27.
  2. „Официјална презентација, „Село". Архивирано од изворникот на 2012-05-17. Посетено на 2019-01-27.
  3. „Званична презентација, „Духовни дио". Архивирано од изворникот на 2007-10-14. Посетено на 2019-01-27.

Надворешни врски

уреди