Ставре Јада (р. 18 мај 1998 во Крушево) — македонски крос-кантри скијач, кој бил знаменосец на Македонија на Зимските олимписки игри 2018.[1][2]

Јада ја обезбедил А-форма за Зимските олимписки игри 2018 на трка од 10 километри во нордиско скијање во Штрбске Плесо, Словачка.[3]

Наводи

уреди
  1. Evening Standard article by Richard Parry
  2. „Профил на ЗОИ 2018“. Архивирано од изворникот на 2018-02-08. Посетено на 2018-02-10.
  3. „Нордиецот Ставре Јада обезбеди А-норма за ЗОИ во Пјонгчанг 2018“. Спорт1. 17 декември 2017. Посетено на 10 февруари 2018.

Надворешни врски

уреди