Средношколски мјузикл

Средношколски мјузикл (англиски: High School Musical) е американски филм од 2006 година.

„Средношколски мјузикл
(High School Musical)“
200п
РежисерКени Ортега
ПродуцентДон Шеин
СценаристПитер Басокини
НастапуваатЗак Ефрон
Ванеса Хаџинс
Ешли Тисдеил
Лукас Грабел
Корбин Блу
Жанрмјузикл , тинејџерски, комедија
ДистрибутерDisney Channel
Премиера20 јануари, 2006
Времетраење98 мин,
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$4.2,000,00
СледенСредношколски мјузикл 2

ПриказнаУреди

Трој и Габриела се тинејџери, коишто се многу различни. Тие сосема случајно ќе настапат на едно караоке шоу и ќе ја освојат публиката. Потоа ќе се разделат, мислејќи дека никогаш повторно нема да се видат. Но, наскоро тие повторно ќе се најдат во истото средно училиште и ќе се борат за главните улоги во мјузиклот. Шарпеј и незиниот брат Рајан ќе направат се да ги спречат да настапат, но тие сепак со помош на нивните пријатели ќе успеат во тоа иако во исто време ќе бидат и натпреварот по хемија во кој учествува габриела и кошаркарскиот натпревар.Потоа тие и двајцата одат да испеја а пред да пејат на соуто пред нив пејат Шарпеј и рајан со нивната омилена песна.На тој настап трој и габриела ке победат а шарпеј ке почне да плаче таа ке и биде лута на габриела.