Разлика помеѓу преработките на „Голем везир“

Додаден 1 бајт ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Голем Везир преместена како Велик везир)
с (Бот: козметички промени)
'''Голем Везир'''(Садр-и Азам(садразам) или Сердар-и Екрем ([[турски јазик|отомански турски]]: صدر اعظم или وزیر اعظم)) е функција во Отоманската Империја еквивалентна на денешната „премиер“. Тој беше „шеф“ на другите [[везир|везири]] а нивното собрание се нарекувало „Кубеалти везири“.
{{Ист-никулец}}
 
[[Категорија:Отоманска империја]]
941.847

уредувања