Герард Меркатор: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: simple:Gerardus Mercator)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[image:mercator.jpg|thumb|right|200px|Жерардус Меркатор]]
'''Жерардус Меркатор''' ([[5 март]] [[1512]]-[[2 декември]] [[1594]]) бил [[Фламанци|фламански]] [[картограф]]. Роден е во [[Рупелмонд]] во источна [[Фландрија]]. Од [[1552]] живеел во [[Дуизбург]]. Познат е како првиот човек којшто го има претставено светот на [[географска карта]].
 
==Биографија и работа==