Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 2006“

Ситно
с (Бот Менува: ms:Sukan Olimpik Musim Sejuk 2006)
(Ситно)
{{Олимписка инфокутија
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| Име = XX Зимски олимписки игри - Торино 2006
[[Податотека:574px-Torino 2006.svg.png|десно|мини|250п|Лого]]
| Лого = Торино_1998.svg
'''Зимските Олимписки Игри''' во [[2006]] година, беа одржани во [[Торино]], [[Италија]]. Почетокот на манифестацијата беше на [[10 февруари]], а затворањето на [[26 февруари]]. Торино, метропола со 1,7 милиони жители, е најголемиот град во кој е одржувана Зимската Олимпијада. На оваа олимпијада, учествуваа 80 земји, 2,508 спортисти и 7 спортови. ТОП 10 листата со најмногу медали ја направија: [[Германија]], [[САД]], [[Австрија]], [[Русија]], [[Канада]], [[Шведска]], [[Јужна Кореја]], [[Швајцарија]], [[Италија]], [[Франција]] и [[Холандија]].
| Коментар = 80
| Град домаќин = [[Торино]], [[Италија]]
| Број на држави = 72
| Број на спортисти = 2508 (1548 мажи и 960 жени)
| Број на спортови = 7
| Број на натпревари = 84
| Отварање = [[10 февруари]] [[2006]]
| Затварање = [[26 февруари]] [[2006]]
| Стадион =
}}
 
'''XX Зимски олимписки игри''' се одржаа од [[10 февруари|10]] до [[26 февруари]] [[2006]] година во [[Торино]], [[Италија]]. По Зимските олимписки игри во 1956 година, кои се одржале во [[Кортина д'Ампецо]], по втор пат Зимските олимписки игри се одржале во Италија.
 
{{спорт-никулец}}
Официјалното лого на игрите го прикажува името на градот „Торино“ на италијански и пиемонтски јазик.<ref name="Turin vs. Torino">{{cite news |url=http://www.msnbc.msn.com/id/10896852/ |title=Turin or Torino? Depends on whom you ask |date=9 февруари 2006 |accessdate=18 април 2007|publisher=Associated Press/MSNBC}}</ref> Маскоти на игрите беа ''неве'' (во превопд од италијански „снег“), што претставува женска грутка снег и ''глиц'' (во превод од италијански „лед“), што претставува машка коцка лед.<ref name="Mascots">{{cite web |url=http://www.olympic.org/uk/games/torino/open_mascotte_uk.asp |title=Torino 2006 Mascots |publisher=[[Меѓународен олимписки комитет]] |accessdate=18 април 2007}}</ref> Официјалното мото на игрите гласи ''Страста живее овде'' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Passion lives here'').
 
== Видете исто така ==
{{portalpar|Олимписки игри|Olympic rings.svg}}
* [[Олимписки игри]]
* [[Зимски олимписки игри]]
* [[Меѓународен олимписки комитет]]
 
== Надворшни врски ==
{{commonscat}}
* [http://www.olympic.org/en/content/Olympic-Games/All-Past-Olympic-Games/Winter/Turin-2006/ Торино 2006], МОК
 
{{Олимписки игри}}