Тетрастил: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:TempleOfPortunus-ForumBoarium.jpg|200px|thumb|right|[[Портунов храм]] во тетрастил]]
[[СликаПодатотека:tetrastil.png|thumb|right|200px|Цртеж на [[Храм на Атена Ника|храмот на Атена Ника]] во тетрастил]]
КајВо [[Класична архитектура|класичната архитектура]], '''тетрастил''' е [[колонада|колонадирано]] [[портико]] со четири столба, обично на [[храм]], или зграда со тетрасилска колонада. Тетрастилот често го употребувале [[Стари грци|старите грци]] и [[етрурци]]те за мала архитектура кај јавните згради и [[амфипростил]]ски олтари кај големите [[хексастил]]ски храмови во светилиштата.
 
[[Стари Рим|Римјаните]] употребувале четиристолбни портика кај [[псевдопериптерална зграда|псевдопериптералните]] храмови како [[Портунов храм|Портуновиот храм]], како и кај [[амфипростил]]ските храмови како [[Храм на Венера и Рома|храмот на Венера и Рома]], и [[простил]]ските влезни портика кај големите јавни згради како [[Базилика на Максентиј и Константин|базиликата на Максентиј и Константин]].