Разлика помеѓу преработките на „Протон“

Додадени 22 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: fiu-vro:Proodon)
с
Во [[хемија|хемијата]] и [[биохемија|биохемијата]], поимот '''протон''' може да се однесува на [[водород|водородниот]] [[јон]], H<sup>+</sup>. Во оваа смисла, донор на протони се [[киселина|киселините]], а акцептор на протони се [[база (хемија)|базите]].
 
 
{{Честички}}
[[Категорија:Фундаментални честички]]