Разлика помеѓу преработките на „Пергамент“

Додадени 5 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Менува: ru:Пергамен; козметички промени
с (Бот Менува: ru:Пергамен; козметички промени)
'''Пергаментот''' е еден од најстарите материјали за пишување, кој се користи и денес.
 
== Историја ==
Околу 200 г. п.н.е еден од [[фараон]]ите од династијата [[Птоломеиди]] го забранизл извозот на [[папирус]] од [[Стар Египет|Египет]], за да го спречи развојот на “библиотеките“ во другите земји.
 
Оваа ситуација ги натерала корисниците на [[папирус]] да најдат алтернативен материјал за пишување, однесно за пренесување на пораките и складирање на знаењата. Во градот [[Пергамо]], (денешна [[Турција]]), бил произведен таков материјал и го добил името ''пергамент''. Тој бил потраен и попостојан на влага за разлика од папирусот. Се до денес, се смета за еден од најдобрите материјали за пишување со перо и [[мастило]].
 
== Изработка ==
Пергаментот се изработувал со преработка на тенки [[кожа|кожи]], најчесто од млади животни: [[коза|кози]], [[овца|овци]], [[теле|телиња]], [[магаре|магариња]], па и [[змија|змии]].<ref>[http://www.pergamena.net/products/parchment/ Пергамент] ([[англиски јазик|англ.]])</ref> Процесот на изработка бил многу едноставен. Од одраната кожа се отстранувале влакната, а потоа кожата се третирала со белило. Депилираната кожа се напнувала на дрвени рамки и постепено се сушела.
 
Последната фаза била натопување на испегланата кожа во [[масло]] и сушење на маслото, со цел да се постигне соодветна еластичност.
 
== Пергаментот денес ==
И денес пергаментот се употребува за различни свечени пригоди, кога е потребно да се изработат повелби, признанија и слично ([[Версајски договор|Версајскиот договор]], [[Декларација на Обединетите нации|Повелбата на ОН]], [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] и др.).
 
== Извори ==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Писмена комуникација]]
[[Категорија:Материјали за пишување]]
[[Категорија:Животински производи]]
 
[[bg:Пергамент]]
[[fr:Parchemin]]
[[gl:Pergamiño]]
[[hr:Pergament]]
[[he:קלף]]
[[hr:Pergament]]
[[hu:Pergamen]]
[[is:Bókfell]]
[[pt:Pergaminho]]
[[ro:Pergament]]
[[ru:ПергаментПергамен]]
[[scn:Pirgamena]]
[[sk:Pergamen (koža)]]
[[uk:Пергамент]]
[[zh:羊皮紙]]
 
[[Категорија:Животински производи]]