Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: fa:روبرت کخ; козметички промени
с (Бот Менува: fa:روبرت کخ; козметички промени)
[[Податотека:RobertKoch cropped.jpg|десно|thumb|Роберт Кох.]]
'''Роберт Кох''' ([[11 декември]] [[1843]] – [[27 мај]] [[1910]]) бил [[Германија|германски]] лекар. Неговото значење за развитокот на [[медицина]]та, [[наука]]та и човековото знаење воопшто се состои во следното:
* изолирањето на ''[[Bacillus anthracis]]'' ([[1877]])
* изолирање на [[бацил]]от на [[туберкулоза]]та ([[1882]])
* изолирање на ''[[Vibrio cholerae]]'' ([[1883]])
* развојот на Коховите постулати
 
Роберт Кох ја добил [[Нобелова награда за физиологија или медицина|Нобеловата награда за физиологија или медицина]] за неговата работа за откривањето на причинителот на болеста туберкулоза во [[1905]]. Се смета за еден од основачите на [[бактериологија]]та, која е гранка на [[микробиологија]]та.
[[et:Robert Koch]]
[[eu:Robert Koch]]
[[fa:رابرتروبرت کخ]]
[[fi:Robert Koch]]
[[fr:Robert Koch]]