Разлика помеѓу преработките на „Летна универзијада - 1983“

нема опис на уредувањето
| Стадион = [[Стадион Комонвелт (Едмонтон)|Стадион Комонвелт]]
}}
12. '''Летна Универзијада''' се одржала од [[1 јули|1]] до [[12 јули]] [[1983]] [[1983]] во [[Едмонтон]], [[Канада]]. наНа игритенастанот настапиле над 2.400 спортисти од 73 земји, кои се натпреварувале во 118 дисциплини во 10 спортови.
 
Темна дамка на настанот била трагичната смрт на советскиот скокач во вода [[Сргеј Чалибашвили]], кој обидивајќи се да изведе три и пол салта наназад, со глават удрил во штицата, по што по осум дена починал.