Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с
[[Податотека:Montmartre07.jpg|thumb|left|225px|Basilica of the Sacré Cœur, Montmartre, Paris.]]
 
Бидејќи Монмартр бил надвор од границите на градот, а и бидејќи било ослободено од градски такси а се произведувало вино, ридот бил познато место за пиење. Потоа станал место на слободните уметници, забавата и декаденцијата, особено на крајот на 19-от век. Во популарните кабареа како [[Мулен Руж]], [[Црната мачка]], редовно настапувале разни уметници, пејачи и изведувачи како [[Ивет Гилбер]], [[Марсел ландерЛандер]], [[Аристид Бриан]], [[La Goulue]],[[Мари-Луиз Дамиен|Дамиа]] и други.
 
Во 19-от и на почетокот на 20-от век, Монмартр бил собиралиште на многу славни уметници, како на пример [[Камиј Писаро|Писаро]], [[Анри де Тулуз - Лотрек|Тулуз-Лотрек]], [[Теофил Александр Стајнлен|Стајнлен]], [[Винсент ван Гог|Ван Гог]], [[Амадео Модилјани|Модилјани]], [[Пабло Пикасо|Пикасо]]... но освен сликари, тука живееле и престојувале многу познати светски писатели.