Адамстаун: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4.618 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: sh:Adamstown (Pitcairn))
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Settlement
[[Податотека:Adamstown1.jpg|thumb|right|300px|Поглед на Адамстаун]]
<!--See Template:Infobox Settlement for additional fields that may be available-->
<!--See the Table at Infobox Settlement for all fields and descriptions of usage-->
<!-- Basic info ---------------->
|name = Адамстаун
|official_name =
|other_name =
|native_name = Adamstown
|nickname =
|settlement_type = <!-- for exemple city, town, village etc -->
|total_type = <!-- to set a non-standard label for total area and population rows -->
|motto =
<!-- images and maps ----------->
|image_skyline = Adamstown1.jpg
|imagesize = 300px
|image_caption = Поглед на Адамстаун
|image_flag =
|flag_size =
|image_seal =
|seal_size =
|image_shield =
|shield_size =
|image_blank_emblem =
|blank_emblem_type =
|blank_emblem_size =
|image_map =Pitcairn Islands-CIA WFB Map.png
|mapsize =
|map_caption = Местоположбата на Адамстаун
|image_map1 =
|mapsize1 =
|map_caption1 =
|image_dot_map =
|dot_mapsize =
|dot_map_caption =
|dot_x = |dot_y =
|pushpin_map = <!-- the name of a location map as per http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Location_map -->
|pushpin_label_position = <!-- the position of the pushpin label: left, right, top, bottom, none -->
|pushpin_map_caption =
|pushpin_mapsize =
<!-- Location ------------------>
|subdivision_type = Земја
|subdivision_name = [[Обединето Кралство]]
|subdivision_type1 = Територија
|subdivision_name1 = [[Питкерн]]
|subdivision_type2 = Остров
|subdivision_name2 = [[Питкерн#Географија|Питкерн]]
 
<!-- Smaller parts (e.g. boroughs of a city) and seat of government -->
|seat_type =
|seat =
|parts_type =
|parts_style = <!-- =list (for list), coll (for collapsed list), para (for paragraph format)
Default is list if up to 5 items, coll if more than 5-->
|parts = <!-- parts text, or header for parts list -->
|p1 =
|p2 = <!-- etc. up to p50: for separate parts to be listed-->
<!-- Politics ----------------->
|government_footnotes =
|government_type =
|leader_title = Градоначалник
|leader_name = [[Мајк Ворен]] (2007)
|leader_title1 =
|leader_name1 =
|established_title = <!-- Settled -->
|established_date =
<!-- Area --------------------->
|area_magnitude =
|unit_pref = <!--Enter: Imperial, to display imperial before metric-->
|area_footnotes = <ref>Area of the island of Pitcairn</ref>
|area_total_km2 = 4.6
|area_land_km2 = 4.6
|area_water_km2 =
|area_total_sq_mi =
|area_land_sq_mi =
|area_water_sq_mi =
|area_water_percent =
<!-- Elevation -------------------------->
|elevation_footnotes = <!--for references: use <ref> tags-->
|elevation_m = 5
|elevation_ft =
|elevation_max_m =
|elevation_max_ft =
|elevation_min_m =
|elevation_min_ft =
<!-- Population ----------------------->
|population_as_of =2007
|population_footnotes =
|population_note =
|population_total =48
|population_density_km2 = <!--For automatic calculation, any density field may contain: auto -->
|population_density_sq_mi =
<!-- General information --------------->
|timezone =
|utc_offset =
|timezone_DST =
|utc_offset_DST =
|coor_type = <!-- can be used to specify what the coordinates refer to -->
|latd=25 |latm=4 |lats= |latNS=S
|longd=130 |longm=6 |longs= |longEW=W
<!-- Area/postal codes & others -------->
|postal_code_type = <!-- enter ZIP code, Postcode, Post code, Postal code... -->
|postal_code =
|area_code =
|website =
|footnotes =
}}
 
'''Адамстаун''' ([[англ.]] ''Adamstown'') е единственото населено место на островската земјичка [[Питкерн]], и така воедно е и нејзиниот [[главен град]]. Местото лежи во средиштето на северниот крајбрежен дел на островот и брои население од 50 жители - севкупното население на Питкерн. Адамстаун го држи рекордот за најмал главен град на светот, но сепак има пристап кон сателитска [[телевизија]] (само бесплатни канали), сателитски [[интернет]] и сателитски [[телефон]].
[[Податотека:Pitcairn - Church of Adamstown.jpg|thumb|left|260px|Црква во Адамстаун]]
Меѓутоа воглавно контакти се одржуваат по пат на [[радиостаница]]. Градот е местото каде највеќето жители јадат и спијат, додека работата главно им се состои од берење [[овошје]] и лов по [[храна]] во другите предели на островот.[http://www.lareau.org/pitc.html]
 
Меѓутоа воглавно контакти се одржуваат преку на [[радиостаница]]. Градот е местото каде највеќето жители јадат и спијат, додека работата главно им се состои од берење [[овошје]] и лов по [[храна]] во другите предели на островот.[http://www.lareau.org/pitc.html]
 
==Галерија==
<gallery widths=150>
File:Pitcairn - Church of Adamstown.jpg|Црквата на Адамстаун
File:Bounty bay.jpg|Заливот [[Баунти (залив)|Баунти]]
File:Geodesy Collection Pitcairn Island.jpg|Луѓе се истоваруваат во заливот Баунти
File:Bountybibel.jpg|Блблија од бродот [[Баунти (брод)|Баунти]] во црквата
File:
</gallery>
 
{{coord|25|4|S|130|6|W|display=title}}