Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Додадени 25 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 85.30.113.233 (разговор), вратено на последната верзија на Erud)
с
==Урбана област==
 
[[ImageПодатотека:pelaPlan Pella-planmk.pngsvg|thumb|right|300px|Шематски план на Пела]]
 
Градот бил изграден на островот Факос, 'рт кој предоминира над мочуриштата кои ја окружуваат Пела јужно, и езерото кое се одлевало во морето во хеленско време.