Разлика помеѓу преработките на „Пердика I“

Додадени 16 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
'''Пердика I''' бил IVчетвртиот крал на [[Античка Македонија]] кој владеел од [[700 п.н.е]] до [[678 п.н.е]].<br />
Тој е познат како прв крал кој ги обединил поголемиот дел од македонските племиња.<br />
Пердика I заедно со своите браќа работеле кај некој крал од горна [[Македонија]].Секој ден за ручек жената на кралот месела [[леб]].Лебот кој бил наменет за Пердика I секогаш бил најголем.Кралот мислел дека Пердика I има нешто со неговата жена.Кога требало да им плати за тоа што го сработиле тој ги повикал во својата одаја.