Разлика помеѓу преработките на „Александар Бујнов“

Додадени 198 бајти ,  пред 11 година
+бг
(шаблон lang)
(+бг)
'''Александар Бујнов''' ({{lang-bg|Александър Буйнов}}) ([[26 септември]] [[1879]] - [[27 септември]] [[1924]]) e [[револуционер]] од [[Бугарија]], активист на [[ВМОРО]].
 
Бујнов е роден во [[Шумен]], [[Бугарија]]. Во младоста се занимавал со актерство.
 
Бујнов во [[1903]] влегува во ТМОРО. Бешеи станува близок соработник на [[Јане Сандански]]. По [[Младотурска револуција |Младотурската револуција]] е еден од основачите на [[Народна федеративна партија |Народната федеративна партија]], а во [[1912]], заедно со [[Стоју Хаџиев]], е избран за пратеник на НФП во Отоманскиот парламент.
 
УбиенВо април 1923 година е избран за пратеник во Бугарското собрание. Убиен е на [[27 септември]] [[1924]] каj село Добриниште, Разлог, [[Пиринска МакедонијаРазлог]], од страна на приврзаниците на [[Тодор Александров]].
 
{{биог-никулец}}
{{Никулец}}
 
[[Категорија:Бугарски револуционери|Бујнов,Александар]]
 
[[bg:Александър Буйнов]]
6.248

уредувања