Разлика помеѓу преработките на „Златна Орда“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: az:Qızıl Orda)
{{Историја на Монголија}}
 
'''Златна орда''' (Алтан Орд) била држава со центар во [[Долно Поволжие]], основана во [[1243]] од страна на монголскиот [[БатиБату Хан]] ([[1237]] — [[1255]]), син на [[Џучи Хан]], внук на [[Џингис Хан]]. До [[1266]] хановите на Златната орда ја признавале власта на големиот хан во [[Каракорум]], а потоа и на [[Пекинг]]. Основната маса на населението ги сочинуваат [[кумани]]те. Во [[1312]] година се [[ислам|исламизирала]]. Исчезнала во [[16 век]].
 
{{Ист-никулец}}