Разлика помеѓу преработките на „Загар“

Додаден 821 бајт ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[[Image:DianaHound.JPG|right|thumb|Загарите се користат за лов уште од атичко време. Статуа на божицата [[Дијана (божица)|Дијана]] во лов.]]
'''Загар''' или ''''рт''' е врставид на [[куче|кучиња]] коикое им помагаатпомага на [[ловец|ловците]] со тоа што трагааттрага или гонатгони дивеч. Споредете ги со [[Птичар|птичарите]] кои им помагаат на ловците со тоа што ја препознаваат положбата на пленот или го донесуваат истиот.
 
Постојат два вида на загари под кои подпаѓаат по неколку [[кучешка раса|раси]]:
 
{| border=1 cellpadding=3 cellspacing=0
*[[Загар-извидник|Загари-извидници]] и
!Тип||colspan=2|Пример
*[[Загар-намирисувач|Загари-намирисувачи]]
|-
|[[Загари-извидници]], кои го следат пленото со тоа што го посматраат. Ова се многу брзи кучиња кои самите го фаќаат и убиваат или онеспособуваат пленот.||[[Image:WhippetWhiteSaddled wb.jpg|none|80px|]]||[[Випет]]
|-
|[[Загари намирисувачи]], кои го следат пленот по мирис. Овие кучиња се издржливи, но не трчаат брзо.||[[Image:Basset Hound 600.jpg|none|80px|]]||[[Басет]]
|-
|[[Домородни загари]], кои го следат пленот со вид, мирис и слух. Овие кучиња се брзи и издржливи, но не се побрзи од загарите-извидници.||[[Image:Kritikos Lagonikos 02.jpg|none|80px|]]||[[Критикос Лагоникос]]
|}
 
[[Категорија:Кучиња]]