Бурбонци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: en:House of Bourbon; cosmetic changes)
Нема опис на уредувањето
* Династија Бурбон-Парма</br>}}
 
'''Бурбонската династија''' (фран.[[француски]]: ''Bourbon'', шпан.[[шпански]]: ''Borbón'') е важна европска кралска куќа, гранка од [[Капетинската династија]]. Бурбонските кралеви владееле со кралствата [[Кралство Навара|Навара]] и [[Франција]] уште од 16. век. До 18. век, членови на Бурбонската династија биле монарси и на [[Шпанија]], [[Неапол]], [[Сицилија]] и [[Парма]]. Шпанија и [[Луксембург]] и денес имаат Бурбонски монарси.
 
Бурбонските монарси владееле со Навара од 1555 и со Франција од 1589, сè до 1792 кога монархијата била отфрлена за време на [[Француската револуција]]. Потоа, повторно монархијата била обновена во 1815, и дефинитивно заменета во 1830 од [[Орлеанската династија]].